uudised header 1130x300

Eesti keeles rus eng

Eesti Toidumess - Sööma! ja Eesti Automess - Sõidame! toimumise aeg ja koht

Laupäev ja pühapäev 9.-10. mai 2020, Tallinna Lauluväljak.
Avatud laupäeval kell 11-20 ja pühapäeval kell 11-18. Sissepääs tasuta. 

Esitleja

Messi esitleja

Suurtoetaja

Koer ei ole siga ehk toitumise ABC


PetMarket esineb A.Le Coqi laval reedel kell 15.00

Paljud meist on läbinud need ajad, kui koerte jaoks oli pudrupott tulel ja erinevatest toiduainetest tasakaalustatud menüüd koertele kokku panna proovisime. Täna on võimalik oma lemmikut toita oluliselt lihtsamalt ja tervislikumalt, võttes appi koertele valmistatud kuivtoidud. Lemmikute toitumise teemadel on viimasel ajal hakatud üha elavamalt arutelusid korraldama. Ikka ja jälle kerkib päevakorda küsimus missugune toit on parim. Kindel on reegel, et toitumine on indiviidipõhine. See tähendab, et iga isend on oma eripäradega ning sama toit ei pruugi sobida isegi ühest pesakonnast pärit koertele. Õige toit on tervise alus, täpselt nii nagu ka inimestel!

Siin on väike teejuht kuivtoitude jagunemisele:

1.    Marketitoidud
Marketitoitude iseloomustamiseks sobib kõige paremini toidupüramiid, mille me keerame tagurpidi. See tähendab, et tooraine mida toidus peaks olema kõige vähem on paraku põhikoostisosaks ja vastupidi - tooraine, mida oleks vaja kõige rohkem (näiteks liha) leidub toidus minimaalselt. Sellise pea peale pööratud toitumise puhul saavutatakse seisund, kus kõht on küll täis, kuid organism näljas. See on ka põhjus, miks kulub marketitoitu kvaliteettoidust tunduvalt enam ja lemmiku järel tuleb ka tunduvalt rohkem koristada. Tasakaalustamata igapäevamenüü jätab looma tervisele sama kurvad tagajärjed nagu inimestelgi ja toidu odavus on tegelikult näiline.

2.    Kvaliteettoidud
Jaemüügisarja kvaliteettoitude loomisel kasutatakse õigetpidi toidupüramiidi põhimõtet, retsept on tasakaalus ja arvestatakse nii tõu suurusest kui koera vanusest tulenevaid erisusi. Paigas on valkude/rasvade suhe, vitamiinide ja mineraalide sisaldus, tagatakse naha/karva korrashoid ja turvaline seedeprotsess. Suuremate tõugude puhul oluline liigesetoetus on igas korralikus kuivtoidus esindatud. Jaemüügisarja toidud jagunevad premium ja superpremium toitudeks. Premium sari on alati odavam, mistõttu sobib see väga hästi neile marketitoidult kvaliteettoidule üle minna soovijatele, kes on hinnatundlikumad. Tavaliselt  kuu aja jooksul toimunud positiivsed muutused koera välimuses ja meeleolus räägivad iseenda eest.

3.    Veterinaartoidud
Veterinaarsarja kuivtoidud on ravitoidud. Need on mõeldud kasutamiseks teatud haiguste ravi ajal ravi toetava vahendina või teatud kroonilise haiguse kontrolli all hoidmiseks. Ravitoite ilma loomaarsti soovituseta oma lemmikule osta ei tohiks, sest selliste toitude tarvitamisele peaks eelnema diagnoos. Ise otsustades võite oma lemmiku tervisele hoopis „karuteene“ teha.

Kuidas ma otsustan, kui palju peaks minu koer päevas sööma?
1.    Lähtu toidukoti tagaküljel olevast tabelist!
2.    Hinda, kas sinu koer on keskmisest rohkem või vähem aktiivne.
3.    Võta arvesse enda lemmiku hetke füüsilist vormi.
4.    Ära unusta, et ka premeerimiseks kasutatavad maiused annavad lisakaloreid!
5.    Arvesta, et aktiivsete eluviisidega koertel on suurenenud energiavajadus.
6.    Suurenenud energiavajadusega on ka koerad, kes elavad talveperioodil õues, sest neil kulub suur hulk energiat kehasoojuse tootmiseks.
7.    Toidu valimisel tuleks tähelepanu pöörata toidus sisalduvate valkude ja rasvade osakaalule ning metaboliseeruva energia hulgale.
8.    Suure füüsilise koormusega koerte puhul võiks tähelepanu pöörata ka liigeste toetamisele (glükosamiin, kondroitiin).

Kõrge energiasisaldusega toidud kuuluvad aktiivset sporti harrastavate ja tõsist füüsilist pingutust tegevate töökoerte menüüsse. Kui te harrastate koerasporti selleks, et lemmik ülekaalust vabaneks, siis sellist toitu anda ei tohi.
Ülekaalus lemmikute toidulauale kuulub toit, kus rasv võiks olla alla 10% ja valk 20% või enam. Sellistes light-toitudes peab valk olema kõrge selleks, et säilitada lihasmassi ja kaal kaoks rasvkoe arvelt. Suuremas ülekaalus lemmikutele tuleks kuivtoit varuda aga koostöös loomaarstiga spetsiaalsest vet-sarjast.
Nahka ja karvkatet toidavad omega-rasvhapped. Toit peaks sisaldama õli (erinevad kalaõlid, kurgirohuõli, kuningakepiõli jne.). Kaunile karvkattele ja hea tervisega nahale aitavad kaasa ka biotiini, õllepärmi ja tsingi sisaldus toidus. Kui muidu korras naha ja karvaga koerale kipub talveperioodil tekkima kõõm, lisage toidule lõheõli.

Liigeste tervisele mõeldes, oleks hea kui toit sisaldaks glükoosamiini ja kondroitiini. Eriti oluline on see suurt tõugu, tugeva füüsilise koormusega ja ka eakate koerte menüüs. Mis puudutab eakate koerte toidulauda, siis paljud neile toodetud toidud on madaldatud energiasisaldusega. Kui teie eakas sõber on igati vitaalne ja aktiivne, siis ei vaja ta lahjemat toitu. Kui aga lemmik on otsustanud oma vanaduspõlve patjade vahel mööda saata ja õues käiakse vaid loomulikke vajadusi rahuldamas, tuleks talle valida toit, milles on energiatase madal ja kiudainete sisaldus kõrgem. On ka selliseid eakaid koeri, kellel lihasmass kipub kaduma ehk näevad välja nagu luu ja nahk - sellistele lemmikutele sobib suurepäraselt kutsikatoit.

Siit soovitus: kui hoolid oma lemmiku tervisest, siis osta toitu kas usaldusväärsest lemmikloomapoest või kliinikust!

Kairi Vahar
PetMarket, www.petmarket.ee