uudised header 1130x300

Eesti keeles rus eng

Eesti Toidumess - Sööma! ja Eesti Automess - Sõidame! toimumise aeg ja koht

Reede ja laupäev, 3.-4. mai 2019, Tallinna Lauluväljak, kell 11-20, sissepääs tasuta

Esitleja

Messi esitleja

Suurtoetaja

Uudised & teated

Toitumisnõustamine - kellele ja milleks?


Eesti Toitumisnõustajate Ühendus esineb A.Le Coqi laval reedel 5. mail, kell 14.00. 

Toitumise teema on moes ja viimastel aastatel järjest enam. Dieedisoovitusi ning igasugu nippe jagavaid eksperte, spetsialiste, treenereid, nõustajaid ja terapeute näib olevat küllaga, vahest isegi nii palju, et infotulvas on keeruline orienteeruda. Kui aega on ning huvi on pelgalt üldine, siis võib interneti avarustes ringi seigelda küll, kuid leidub ka neid, kes vajaksid konkreetsemat tuge ja toetust oma toitumise planeerimisel ja kuhu siis pöörduda?

Siinkohal on abi Eesti Toitumisnõustajate Ühendusest (ETNÜ). ETNÜ on loodud selleks, et tõsta Eesti elanike teadlikkust tervislikust toitumisest ning koondada ja esindada neid toitumisnõustajaid, kes on saanud erialase väljaõppe ning on orienteeritud tasakaalustatud toitumise propageerimisele. ETNÜ-s on hetkel ligi 40 liiget tervest Eestist, seega peaks igaüks, kes toitumisnõu vajab, endale sobiva nõustaja ka ETNÜ ridadest leidma.

Mille poolest aga ETNÜ nõustajad teistest toitumisnõustajatest eristuvad? ETNÜ nõustajad on õppinud toitumisnõustamist ning nende soovitused tuginevad koolis õpitule ning teaduspõhisusele. Koostöös kliendiga püütakse leida parim lahendus, mis parandaks kliendi toitumisharjumisi ning tõstaks tema elukvaliteeti. Eesmärgiks ei seata kiireid ja ajutisi lahendusi, pigem ollakse orienteeritud elustiili muutusele. Nõustajad jälgivad, et inimese toitumine oleks tasakaalus ning et ei tekiks ohtu toitainete puudujäägiks.

ETNÜ liikmeks ei saa aga igaüks, liikmestaatus omistatakse sellele nõustajale, kes on valmis oma teadmisi ja oskusi ka tõestama. Selleks on ETNÜ välja töötanud liikmeks astumise tingimused, mille kohta saab lähemalt lugeda ETNÜ kodulehelt: toitumisnoustajad.ee

Kuna toitumisnõustaja pädevus piirdub tervete inimeste nõustamisega, siis peamisteks pöördumiste põhjusteks ongi enamasti soov kaalu langetada või tõsta, soov teha õigemaid valikuid toidulaual või soov saada nõu riskifaktorite vähendamiseks elustiilihaiguste (mh ka nt südame-veresoonkonnahaiguste ja diabeedi) ennetamisel.

ETNÜ nõustajate praktika näitabki, et üks suuremaid negatiivseid mõjutajaid Eesti inimeste elukvaliteedi tagamisel on valesti valitud elustiil. Sama räägib riiklik statistika. Eesti inimene ei liigu piisavalt, on sageli stressis ning ei tee õigeid toiduvalikuid. Toitumisnõustajad annavad küll ennekõike toitumisnõu, kuid ärgitavad inimesi ühtlasi ka senisest rohkem liikuma ning stressitaset vähendama.

Kahjuks ei ole elustiilist tingitud terviseprobleemid ammu enam eakate ja haigete inimeste mure, isegi lastel esineb järjest enam nt liigesehaiguseid või II tüüpi diabeeti. Lapsed aga jäljendavad oma vanemaid ning hakkavad oma toitumis- ja liikumisharjumusi kujundama vanemate eeskujul. Seetõttu satub ETNÜ nõustajate juurde palju ka neid peresid, kus abi pole vaja mitte ainult emal või isal, vaid ka pere väiksematel liikmetel. Kõik saab alguse kodust ja sealsetest väärtustest. Kui tervislik ja tasakaalustatud toitumine ning liikumine on au sees juba pisikesest alates, siis saab hiljem nautida tervet elu – ennast millestki ilma jätmata, kuid tehes siiski teadlikult tervislikke valikuid. 

Kuniks aga elustiil ja toitumine veel kohendamist vajavad, on alati hea pöörduda professionaalide poole. ETNÜ nõustajad ootavad teid!

Ketlin Jaani, Eesti Toitumisnõustajate Ühendus

Lisainfo: www.toitumisnoustajad.ee